Lokalita

Lokalita a spojení

Většina lidí má zato, že nízkoenergetický dům je charakterizován pouze tím, jak energeticky náročný dům postavíme a jaké materiály použijeme. Bohužel dost velká část ekologických staveb je předurčena právě lokalitou ve které se nacházejí. Tato kapitola vám pomůže odhalit, jak si pozemek vybrat, pokud ho teprve budete pořizovat a poukáže i na některé typy, kterými můžete zlepšit energetiku domu na již zakoupené lokalitě.

Existuje celá řada důvodů proč se rozhodnout pro určitou lokalitu. Z pohledu ekologických staveb bude ale nejvýznamnějších následujících šest celků, které je třeba brát v úvahu pří výběru lokality:

1) Zvolte zodpovědně

Snažte se vyhnout problematickým oblastem s mokřinami, záplavovým lokalitám, strmým svahům nebo lokalitám s možností kontaminace ekosystému – snažte se vzít v úvahu lokalitu a její ekosystém. Samozřejmě je nesmysl, bydlet daleko od místa, kde pracujete nebo kam se chodíte bavit.

2) Zaplnění nevyužitého prostoru

Někdy je dobré hledat místa a objekty, které byly v minulosti opuštěny. Stavby na takovýchto místech jsou často již zasíťovány mají dostupnou infrastrukturu či hromadnou dopravu. Rekonstrukce těchto objektů je jednou z cest ekologických staveb, kde lze ušetřit na materiálech a inženýrských sití. Tento směr architektury se uplatňuje hlavně v městských částech a některé projekty tohoto typu byly realizovány i v České republice.

3) Auto není jediný způsob dopravy

Toto platí hlavně pokud žijete v blízkosti hromadné dopravy. Jak ekologické přísloví praví: „Žij blízko místa kde pracuješ, blízko místa kde nakupuješ, blízko místa kam se chodíš bavit a blízko hromadné dopravy. Takto se můžete rychle a levně dostat tam, kam potřebujete a ještě ušetříte za pohonné hmoty. A také vaše děti se dostanou snadno domů bez toho, aby jste je museli vyzvedávat autem po práci.

Pokud vaše lokalita nemá dostupnou hromadnou dopravu, plánujte dopředu. Nákup můžete učinit po práci a ušetřit si tak zbytečnou cestu.

4)  Komunita

I když většina lidí se chce odstěhovat do vlastního domů, bydlení ve městě je významnou ekologickou variantou. Život v komunitě, kde máte všecho v pěší vzdálenosti, představuje značné úspory na cestování, energii i času a podle studií podporuje i růst mezilidských vztahů. Život v bytě navíc představuje i úspory hlavně ve vytápění, díky menším plochám vnějšího obvodového zdiva.

5) Ekologická certifikace

V blízké budoucnosti nebudou ekologicky certifikované pouze domy, ale i celá sídliště a komunity. Některé projekty se již staví s touto vizí, například Dong Tang v okolí Šanghaje a Masdar ve Spojených Arabských Emirátech. Jakékoliv stavby, které počítají s těmito trendy, budou mít v budoucnu výhodu dosáhnout vysokých energetických hodnocení a úspor.

Energetické normy nejsou jen o energiích, ale o sladění více kritérií, které přinesou úspory po všech stránkách a nejenom v jedné jediné.

6) Klima lokality

Tento bod se může zdát jako nesouvisející, ale může být důležitý zejména pokud se chystáte bydlet mimo území ČR v jiném klimatickém pásmu. Stavby v různých klimatických pásmech mají i různé požadavky na architektonické parametry, umožňující jejich snadnější provoz ve vztahu ke klimatu ve kterém stojí. Proto pokud plánujete přesun do jiných klimatických podmínek je třeba počítat i s jinými řešeními stavby samotné.